ENplus standard kakovosti za pelete je doživel prenovo
Značilnosti lesnih peletov so opredeljene v standardu ISO 17225-2, ki opisuje tri kakovostne razrede A1, A2 in B. Običajno so za gospodinjstva predpisani peleti kakovosti A1 ali A2, peletom z večjo vsebnostjo nečistoč in pepela pa praviloma pripišemo standard B.
Kakovostni peleti so:
- Fiksni, se ne drobijo
- Imajo gladko površino
- Pustijo malo pepela
- Vsebujejo malo vode in zato sprostijo več koristne energije
Glavni cilj sistema certificiranja ENplus je predvsem varna oskrba potrošnikov s standardiziranimi visoko kakovostnimi lesenimi peleti.
Kontrole ENplus opravljajo skozi celotno dobavno verigo, saj za zadovoljstvo kupcev ni pomembna kakovost peletov, ko zapustijo proizvodnjo, ampak je odločilno, kako se peleti obnesejo v uporabi. Za zagotavljanje visoke kakovosti dobavljenih peletov gredo ti skozi procese, ki so potrebni za njihovo proizvodnjo in logistiko v okviru tega sistema.
Z razredi kakovosti ENplus A1 in ENplus A2 in razreda EN-B, imamo tri kakovosti lesnih peletov, opredeljenih na podlagi zahtev standarda ISO 17225-2 ("Trdna biogoriva - Specifikacije goriv in razredi - 2. del: Razvrstitev lesnih peletov ").
Zahteve glede kakovosti za pelete so po novem takšne:
Nekateri podatki podani v tej razpredelnici se kar precej razlikujejo od tiste, ki smo jo imeli podano na naši spletni strani do sedaj.
Do sedaj je bilo pri ENplus A2 dovoljenega do 1.5 m-% pepela v razpredelnici sedaj je meja pri 1.2%. Prav tako je pri ENplus B vrednost pepela iz 3.0%, znižana na 2,0%.
Razlike so tudi v količini dušika, klora, žvepla, bakra, kroma, in arzena, ki so vse prikazane v mg/kg3.
Ključne razlike prikazujemo v spodnji tabeli (nove vrednosti oz. meje so zapisane rdeče).
ENplus standard je v veljavo vstopil 1. avgusta 2015.
Več o kakovosti peletov si lahko preberite na tematskem zavihku na naši spletni strani.
Razlaga k opombam v tabeli:
1) pepel, ki nastane pri 815 ° C 2) Ob dobavi. 3), anhidrid. 4) je lahko največ 1% peletov med 40 in 45 mm dolžine. Nobeden pelete sme biti daljše od 45 mm. 5) obremenitev v prevoznih sredstvih (vozila, ladje) na proizvodni liniji. 6) v tovarni ali pri nakladanju vozil za dobavo končnim odjemalcem 7) pri polnjenju peletov v 15kg vrečke ali v zapečateni velike vreče Big Bag 8 ) pri nakladanju vozil za dobavo potrošnikom 9) ustreza 16,5 MJ / kg 10) višina dodatkov v proizvodnji je omejena na 1,8% m, višine dodatkov, ki se uporabljajo po proizvodnji (npr prevleka olja), je omejena na 0,2%.
Vir: Spletna stran ENplus